Marc Soucy, Stopniowe zmiany

,

Marc Soucy, Stopniowe zmiany

03/18/24

Ten artykuł dotyczy InnovMetric, spółki dominującej spółek zależnych PolyWorks.

Przeczytaj artykuł w wersji oryginalnej:
https://www.lesoleil.com/magazines/le-soleil-affaires/elles-batissent-le-quebec/2024/03/08/marc-soucy-avancer-a-tatons-XEYEJ6O4NZGAZOPBZLALMYWPPM/

Marc Soucy, prezes spółki InnovMetric oferującej PolyWorks|Inspector, wysokiej klasy oprogramowanie do analizy wymiarowej i kontroli jakości.


Prezes spółki InnovMetric Marc Soucy mówi, że stał się przedsiębiorcą dzięki temu, że przez wiele lat się uczył (Jocelyn Riendeau / Le Soleil).

Niektórzy mówią, że przedsiębiorcami się urodzili.
Soucy mówi jednak, że uczył się przedsiębiorczości stopniowo.

Gdy miałem 18 lat, jak każdy dobry student kolegium CEGEP – żartuje – byłem wyznawcą marksizmu-leninizmu”. Znacznie odbiega to od obrazu typowego biznesmena, którym Soucy tak naprawdę stał się po 30 latach zarządzania spółką InnovMetric. W roku 1992 Soucy ukończył Uniwersytet Lavala ze stopniem doktora elektrotechniki, ale wtedy nie miał przed sobą dużych perspektyw. „Nie było dla mnie pracy” – mówi Soucy, który czuł, że życie naukowe to jego przeznaczenie. „To oznaczało wygnanie. Musiałem wyjechać za granicę”. Korzystając z rozsądnej rady Esther Bouliane, swojej partnerki zarówno życiowej, jak i biznesowej, wybrał plan B. W roku 1994 para wybrała miasto Quebec, w którym założyła firmę zajmującą się tworzeniem oprogramowania do pomiarów 3D.


Najpierw firma zatrudniała trzech pracowników, ale w ciągu kolejnych 30 lat powstał zespół, który obecnie obejmuje ponad 550 pracowników z 17 krajów.

Flagowego produktu firmy, PolyWorks®, do kontroli jednorodności produkowanych części używa obecnie 100 najważniejszych producentów na świecie, m.in. firma Volkswagen, agencja NASA i koncern Bombardier. Chociaż Soucy i Bouliane na pewno ugruntowali już swoją pozycję na rynku rozwiązań metrologicznych, nie obyło się to bez trudności.

W początkowych latach pracowaliśmy przez wiele godzin, było dużo niepewności, a wynagrodzenia były niewysokie” – powiedział Soucy w wywiadzie w magazynie Le Soleil Affaires. „Wszystko zainwestowaliśmy w firmę”. Zmiany na lepsze zaczęły się, gdy w 2001 roku współzałożyciele skontaktowali się z firmą Toyota w Japonii, w wyniku czego doszło do sprzedaży pierwszego pakietu 150 licencji. Od tej pory firma odnosi duże sukcesy. Do dnia dzisiejszego sprzedano ponad 40 000 licencji PolyWorks.

Czym jest metrologia?

Metrologia obejmuje metody i techniki, dzięki którym można dokonywać pomiarów zapewniających maksymalną precyzję. Metrologia 3D ma za zadanie określić wymiary dowolnego obiektu metalowego lub plastikowego np. komputera, telefonu komórkowego i samochodu.

Zapisywanie pomiarów CMM w bazie danych, do których można potem szybko uzyskać dostęp oraz przy użyciu których można przeprowadzać eksplorację danych za pomocą PolyWorks|DataLoop.


Rozwiązanie transformacji cyfrowej InnovMetric jest jedynym tego typu rozwiązaniem na rynku (Jocelyn Riendeau / Le Soleil).

Bardziej naukowiec niż biznesmen 
 

Prezes spółki InnovMetric, Soucy, idzie własną drogą, więc nauczył się odpowiednio dbać o rozwój bez żadnych punktów odniesienia. „W roku 2002 było nas w sumie 20 osób, a dochody ze sprzedaży były na poziomie 4 mln USD” – mówi Soucy. „To było naprawdę coś”. Soucy nie zamierzał jednak zdejmować fartucha laboratoryjnego. Jego umysł, ukształtowany przez solidną edukację, pomógł mu utrzymać przewagę nad konkurencją.

Uczysz się patrzeć na świat w specyficzny sposób” – mówi Soucy. „Uczysz się obserwować i analizować wyniki swoich obserwacji, zanim wyciągniesz wnioski”. Taka dyscyplina sprawiła, że Soucy nauczył się robić wiele różnych rzeczy. Wcześniej był programistą, takim, który również pracował w dziale pomocy technicznej i pisał broszury reklamowe. Pamięta to tak, jakby to było wczoraj.

„Ostatecznie dało mi to wolność” – mówi. „Dzięki temu miałem cały czas lotny umysł, sprawiło to, że mój mózg cały czas intensywnie pracował”.
 

Dyrektor firmy mówi, że jest teraz gotowy zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, po jednym po kolei. „Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej świat potrzebuje osób posiadających wiedzę ogólną” – mówi. „Wszystko stało się zbyt skomplikowane. Osoby posiadające wiedzę ogólną nie boją się zajmować tym, co skomplikowane”.

Znaczenie bliskiej lokalizacji
 

InnovMetric, aby mieć możliwość konkurowania, od samego początku stawiała na bliską lokalizację. Ta międzynarodowa firma ma obecnie 16 spółek zależnych i joint venture w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Europie i Azji, które stanowią jej bazę w każdym zakątku świata. „Za każdym razem wykorzystujemy rozwiązanie, które opracowaliśmy, by mieć możliwość szybkiego pozyskiwania zasobów technicznych oraz wspierania naszych klientów”. Nie należy zapominać o znaczeniu bliskiej lokalizacji. „W Japonii klient nie jest królem, jest po prostu Bogiem” mówi Soucy, który stara się dokładnie stosować do tej zasady. „Jest o poziom wyżej. To oznacza, że trzeba zrobić wszystko w swojej mocy, by dostarczyć towar”.

Jego spółki zależne i joint venture również okazały się odgrywać kluczową rolę w kwestii konkurencyjności na arenie międzynarodowej. „Jeśli chcesz sprzedawać za granicą, musisz założyć odziały za granicą” – mówi Soucy.  „W przeciwnym razie jesteś tylko turystą. Musisz być na miejscu”. Takie rozwiązanie pomaga śledzić poczynania konkurencji oraz rozwijać swoją wiedzę w zależności od określonych trudności występujących na poszczególnych rynkach.

Zdaniem Soucy’ego siedziba Quebecu stanowi kluczowe centrum badań i rozwoju zajmujące się rozwiązaniami PolyWorks.


Zdaniem Soucy’ego siedziba Quebecu stanowi kluczowe centrum badań i rozwoju zajmujące się rozwiązaniami PolyWorks.

Zdecydowanie zostajemy w Quebecu

 

Pomimo tego, że InnovMetric ma międzynarodowe korzenie, Soucy nie planuje przenosić siedziby firmy z regionu Capitale-Nationale. „Mam 58 lat” – mówi. „Chcę, aby siedziba mojej firmy pozostała w moim mieście”.

W Quebecu znajduje się główne centrum badawcze InnovMetric, a w Meksyku po przejęciu w 2018 r. założono drugie centrum rozwoju. W związku z tym, że badania i rozwój stanowią podstawę naszej działalności, mamy nadzieję utrzymać się w czołówce firm z branży metrologii.

 

„Obecnie nowoczesność naszego produktu opiera się na naszym podejściu sprzed trzech lat. 
Niezbędna jest długofalowa wizja”.

- Marc Soucy -
 

Jednak trudno jest znaleźć nabywców na nowe narzędzie PolyWorks|DataLoop™. Jest to rozwiązanie transformacji cyfrowej, które zestawia informacje wygenerowane przez różne narzędzia pomiarowe i ułatwia tym narzędziom komunikację. Obecnie firma InnovMetric jest jedyną firmą, która oferuje tego typu produkt. „Jest to trudna i skomplikowana sprzedaż, ponieważ wymaga zaangażowania zespołów działów informatycznych” – mówi Soucy, który uważa, że branża motoryzacyjna, pomimo zmian, które w niej zaszły, jest «bardzo konserwatywna»”. „Nie rozwijamy się szybko. To duże wyzwanie”.

Zadaliśmy człowiekowi biznesu trzy pytania.

P: Teraz gdy firma InnovMetric świętuje 30. rocznicę swojego założenia, jakie nadzieje wiąże Pan z kolejną dekadą?

O: Niektórzy ludzie mają marzenia i chcą, by te marzenia się spełniły. Nazywam to „dotarciem do miejsca przeznaczenia”. Ci ludzie marzą o miejscu przeznaczenia. Ja jestem raczej typem podróżnika. Czerpię przyjemność z tworzenia zespołu, wyszukiwania produktów i odkrywania rynków. To rodzaj drogi. Chcemy, aby ta droga była przyjemna, nie tylko dla mnie, ale również dla wszystkich osób wokół mnie.

P: W 2018 roku ostrzegał Pan o niedoborach siły roboczej w branży. Czy coś się zmieniło na lepsze?

O: Pięć lat temu nie potrzebowaliśmy pięciu programistów. Potrzebowaliśmy 50. Niektórych tutaj zatrudniliśmy i dalej ich zatrudniamy.

Teraz wszystko idzie dobrze. 10 lat temu było tu bardzo niewielu imigrantów. Gdyby nie imigracja do Quebecu byłaby to katastrofa. Mamy niezwykłych pracowników, którzy pochodzą z około piętnastu krajów. Sytuacja jest zupełnie inna.

P: Świat tworzenia oprogramowania jest nadal zdominowany przez mężczyzn. Ile kobiet w InnovMetric jest na stanowiskach IT?

O: Niestety niewiele. W grupie programistów oraz specjalistów ds. aplikacji w Quebecu jest chyba 10% kobiet. Zależy to jednak od kraju. Bardzo dużo specjalistek ds. aplikacji pochodzi z Chin. Jest ich mniej tutaj.

W ciągu ostatnich dwóch lub trzech lat zatrudniliśmy wiele programistek. Bardzo cieszymy się, że z nami pracują. To zmienia dynamikę w miejscu pracy.

Liczby

30 lat od założenia

550 pracowników

17 krajów

40 000 sprzedanych licencji