Przekazywanie decydentom bieżących informacji dzięki transformacji cyfrowej

Przekazywanie decydentom bieżących informacji dzięki transformacji cyfrowej  

 

5/30/23

Oryginał publikacji w języku francuskim: „Grande entrevue – Marc Soucy, PDG d’InnovMetric” autorstwa Jean-Philippe Décarie, LA PRESSE ( https://www.lapresse.ca/affaires/2023-05-30/grande-entrevue-marc-soucy-pdg-d-innovmetric/boucler-la-boucle-de-la-transformation-numerique.php
 

Marc Soucy, prezes i dyrektor zarządzający InnovMetric 
Zdjęcie, Édouard Plante-Fréchette LA PRESSE
 

Firma InnovMetric (Quebec City), zajmująca się tworzeniem oprogramowania, przez lata zyskała markę jednego ze światowych liderów w dziedzinie pomiarów 3D. Z jej rozwiązań cyfrowych korzysta 100 największych producentów na świecie, a firma ma ponad 20 000 klientów we wszystkich sektorach przemysłu. Jej prezes i dyrektor zarządzający, Mark Soucy, opowiada nam, w jaki sposób nowatorskie rozwiązanie jego firmy, PolyWorks|DataLoop™, pozwala firmom wejść na drogę transformacji cyfrowej. 

Założona w 1994 r. firma InnovMetric z siedzibą w Quebec wystartowała na początku XXI wieku, kiedy firma motoryzacyjna Toyota jako pierwszy duży producent samochodów na masową skalę zastosowała posiadane rozwiązania pomiarowe 3D do testowania różnych części produkowanych przez siebie modeli samochodów. 

„Rozwijaliśmy się wraz z rynkiem” – wyjaśnia Marc Soucy. „Opracowaliśmy oprogramowanie do modelowania 3D PolyWorks®, które jako pierwsza wdrożyła firma Toyota. Wtedy sprzedaliśmy im 150 licencji, a dziś mają ich ponad 1000. Toyota pozostaje naszym największym klientem”. 

Oprogramowanie pomiarowe 3D szybko przyjęli także inni producenci samochodów. Obecnie wszyscy producenci samochodów na świecie używają platformy PolyWorks do sprawdzania wymiarów części za pomocą pomiarów 3D. 

„Nasze oprogramowanie wykorzystuje się na wszystkich etapach produkcji, od prototypowania i inżynierii po rozwój produktu, a nawet na hali produkcyjnej. Pomiary 3D wykonuje się aż do końcowej kontroli produktu” – dodaje prezes i dyrektor Zarządzający. 

Jak dotąd firma InnovMetric sprzedała producentom tak różnych wyrobów, jak samochody, samoloty, artykuły AGD, komputery, telefony, turbiny, turbiny wiatrowe, akumulatory do pojazdów elektrycznych itp., ponad 40 000 licencji na oprogramowanie PolyWorks. 

„Tylko ośmiu największych producentów samochodów na świecie korzysta z 4500 naszych licencji na oprogramowanie. Naszych narzędzi cyfrowych używają wszyscy główni gracze w branży lotniczej – Boeing, Airbus, Bombardier, Embraer, Pratt & Whitney, Bell Helicopter” – podsumowuje Marc Soucy. 

Główna siedziba InnovMetric, która zatrudnia 250 osób, znajduje się w Quebec City, ale firma ma drugie centrum rozwoju oprogramowania w Puebla w Meksyku, co jest wynikiem przejęcia z roku 2018. 

 

„Nasze główne centrum badawczo-rozwojowe znajduje się w Quebec City, gdzie pracuje 110 specjalistów, a 75 kolejnych pracuje w Meksyku. Firma InnovMetric zatrudnia obecnie łącznie 550 osób w 17 krajach”. 

Marc Soucy

 

Niedawno firma otworzyła nowe centrum wsparcia technicznego w Polsce, co wcześniej zrobiła w Czechach. InnovMetric wspiera swoich klientów wszędzie tam, gdzie działają znaczący producenci. 

„W Czechach mamy ponad 700 klientów, a w Polsce kolejnych 400. Musimy być w stanie zapewnić im wsparcie w ich języku, szczególnie na potrzeby aktualizacji oprogramowania. Nieustannie prowadzimy prace rozwojowe” – precyzuje prezes i dyrektor zarządzający. 

Wszyscy razem 

W ciągu ostatnich pięciu lat firma InnovMetric opracowała nowe narzędzie, PolyWorks|DataLoop™, które umożliwia firmom realizację cyfrowej transformacji procesów pomiarowych 3D. 

„To nowe narzędzie opracowaliśmy na prośbę giganta w sektorze sprzętu AGD, GE Appliances. Podobnie jak większość grup produkcyjnych, GEA posiadała wiele urządzeń do wykonywania pomiarów 3D, ale informacje generowane przez każde z nich gromadzono na twardym dysku i udostępniano za pomocą pamięci USB. 

Cztery lata zajęło nam opracowanie oprogramowania, które umożliwia swobodny dostęp do informacji generowanych przez różne urządzenia pomiarowe i proces kontroli. Wszystkie działy i decydenci mogą mieć dostęp do danych w czasie rzeczywistym – nie muszą już czekać na ich przesłanie. Dla firm oznacza to ogromny wzrost produktywności” – podkreśla Marc Soucy. Ponadto wtyczka do programu Excel umożliwia klientom pobieranie informacji bezpośrednio z bazy danych zawierającej projekty kontroli, ułatwiając udostępnianie wyników w całej firmie w standardowym formacie raportowania. 

Wszystkie firmy produkcyjne muszą korzystać z kilku rozwiązań cyfrowych, a PolyWorks|DataLoop umożliwia tym programom komunikację ze sobą. Jeden z japońskich użytkowników tego nowego narzędzia szacuje, że skróciło ono czas pomiarów o 45% przy jednoczesnym usprawnieniu procesów, umożliwiając tym samym lepsze wykorzystanie personelu oraz poprawę wydajności i jakości kontroli. 

Do tej pory 150 klientów zakupiło po kilka licencji na to nowe narzędzie cyfrowe, a firma spodziewa się rosnącego zainteresowania oprogramowaniem ze strony producentów. GM, Honda, Bombardier, Embraer i Volkswagen to tylko niektóre z firm, które zdecydowały o potrzebie skorzystania z tego narzędzia. 

„Właśnie wróciłem ze spotkania podczas konferencji Digital Summit GE Appliances, która była zachwycona tym innowacyjnym rozwiązaniem. W nadchodzących latach to nowe oprogramowanie zapewni nam większy potencjał rozwoju” – mówi Marc Soucy. 

Tymczasem oprogramowanie pomiarowe 3D PolyWorks|Inspector™ osiąga coraz większy sukces, o czym świadczy zakup przez 1500 nowych klientów w ciągu ostatniego roku. 

Firma InnovMetric sprzedaje bezpośrednio dużym producentom, ale także zalicza do swoich klientów dostawców pierwszego i drugiego poziomu. Ich części muszą być zgodne ze specyfikacjami głównego producenta. 

„Z naszych narzędzi korzysta coraz więcej małych i średnich firm zatrudniających od 50 do 100 pracowników, ponieważ pozwalamy im zwiększyć produktywność. Nawet jeśli danej firmie sprzedamy tylko jedną licencję, i tak może ona wiele zmienić. 

Choć transformacja cyfrowa jest tak ważna, wiele firm wciąż się jej obawia. Postrzegają ją po prostu jako przedsięwzięcie na zbyt dużą skalę. Z dnia na dzień nie mogą zmienić wszystkiego – muszą iść naprzód krok po kroku i zapewniać stopniową integrację nowych technologii” – mówi z doświadczenia Marc Soucy.